Monday, April 25th, 2011 | Author:

When buying new appliances a fundamental question many people ask before they make their purchase is “Should I buy a gas or electric appliance?”

This question can apply to ovens and stoves, clothes dryers, and water heaters.

The answer to this question depends on two factors only: how much the gas versus the electricity costs and how much gas or electricity does it take to run the appliance. Costs of gas and electricity vary from state to state, but the amounts can be found pretty easily. IDT Energy reminds consumers to remember to calculate the total cost of delivery as well as for the fuel found on the bill.

Just for clarity’s sake, we will examine the cost of running an electric versus a gas oven. An electric oven uses about 2.0 kWh per hour, while a gas oven uses about 0.25 therms per hour.
In New York State the cost of one kilowatt hour can vary from 10.20 cents to 16.73 cents.  The average price of natural gas in New York is about $1.26 per therm. From these numbers it seems pretty clear that using gas appliances can actually cost more to run than electric appliances, depending very much on the cost of those sources of power. For one hour of operation the gas oven will cost 1.26 X .25 = 30 cents, while the electric oven costs from 20.40 cents up to 33.46.

IDT Energy urges consumers to check not only the prices of electricity versus gas in New York, but the prices the various energy suppliers, or ESCOs charge, including IDT Energy. Then consumers can make a truly informed choice, not only about which appliances to buy, but which ESCO to choose for your household energy supplier.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.